Burmistrz Kolbuszowej ogłasza II publiczny przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości własności Gminy Kolbuszowa. Przedmiotem przetargu jest niezabudowana nieruchomość gruntowa położona w Kupnie, oznaczona nr ew. działek 1125/147 i 2030 objętych KW TB1K/00021820/0, stanowiących kompleks funkcjonalno-użytkowy o łącznej powierzchni 0,1257 ha
Zamawiający: Urząd Miejski w Kolbuszowej, Kolbuszowa (województwo podkarpackie)
Budżet gminy Kolbuszowa 2026 — co ta jednostka planuje wydać i na co.
- Data publikacji
Treść ogłoszenia
12
cze 2026
Burmistrz Kolbuszowej ogłasza II publiczny przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości własności Gminy Kolbuszowa. Przedmiotem przetargu jest niezabudowana nieruchomość gruntowa położona w Kupnie, oznaczona nr ew. działek 1125/147 i 2030 objętych KW TB1K/00021820/0, stanowiących kompleks funkcjonalno-użytkowy o łącznej powierzchni 0,1257 ha
Ogłoszenie o przetargu
Burmistrz Kolbuszowej ogłasza II publiczny przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości własności Gminy Kolbuszowa.
Przedmiotem przetargu jest:
Niezabudowana nieruchomość gruntowa położona
w Kupnie
, oznaczona
nr ew. działek
1125/147 i 2030
objętych KW TB1K/00021820/0, stanowiących kompleks funkcjonalno-użytkowy o łącznej powierzchni
0,1257 ha.
Przedmiotowa nieruchomość zlokalizowana jest w pośredniej części wsi Kupno. Teren kompleksu jest płaski, w całości pokryty trawą oraz samosiewami drzew o znikomej wartości użytkowej. Kształt kompleksu, regularny, wieloboczny. Dojazd do działek odbywa się drogą o nawierzchni bitumicznej (droga powiatowa), bez urządzonego zjazdu i przejazdu przez rów.
Przy północnej granicy dz. nr 1125/147 usytuowane są dwa słupy elektroenergetyczne z latarniami ulicznymi i linią napowietrzną, przecinającą działkę wzdłuż granicy, a w pobliżu południowo-wschodniego naroża dz. nr 1125/147 usytuowany jest słup telekomunikacyjny z liniami napowietrznymi, przecinającymi obszar kompleksu od słupa w kierunku zachodnim i południowym. Ponadto teren kompleksu przecina sieć wodociągowa.
Bezpośrednie otoczenie stanowi zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz nieruchomości gruntowe niezabudowane. W bliskim i dalszym sąsiedztwie zlokalizowana jest zabudowa mieszkaniowa, pojedyncze obiekty handlowo-usługowe oraz tereny rolne i zadrzewione.
Zgodnie z zapisem w ewidencji gruntów i budynków działka nr 1125/147 o powierzchni 0,0923 ha stanowi użytek pastwiska trwałe –
PsIV
(o pow. 0,0892 ha) oraz użytek grunty pod rowami –
W-PsIV
(o pow. 0,0031 ha), natomiast działka nr 2030 o powierzchni 0,0334 ha stanowi użytek pastwiska trwałe –
PsIV
. Przedmiotowy teren nie stanowi gruntu pokrytego śródlądowymi wodami stojącymi w rozumieniu art. 23 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2025 r. poz. 960 t.j.).
Dla przedmiotowego terenu nie został wyznaczony obszar rewitalizacji ani utworzona Specjalna Strefa Rewitalizacji w rozumieniu ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2024 r. poz. 278 t.j.).
Teren, na którym położona jest nieruchomość nie podlega ustaleniom żadnego obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Dla obszaru obejmującego przedmiotową nieruchomość nie wydano również decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kolbuszowa uchwalonym uchwałą Rady Miejskiej w Kolbuszowej Nr X/110/2024 z dnia 11 grudnia 2024 r. teren złożony z działki, będącej przedmiotem sprzedaży, znajduje się na obszarze rolnym – oznaczenie w studium symbolem
R
. Studium nie jest aktem prawa miejscowego i na jego podstawie nie można ustalać lokalizacji inwestycji.
Na działce o nr 1125/147 znajduje się sieć wodociągowa, w związku z czym nabywca działki nr 1125/147 zobowiązany będzie do ustanowienia na żądanie inwestora służebności przesyłu na rzecz inwestora w przewidzianej przez prawo formie. Nabywca działki zobowiązany będzie do nieodpłatnego zezwolenia Gminie Kolbuszowa oraz podmiotom działającym na jej zlecenie, na wejście i zajęcie części działki w zakresie niezbędnym do wykonania czynności i robót w celu przebudowy, modernizacji, wymiany, naprawy, konserwacji oraz kontroli sieci wodociągowej, a także do zobowiązania się do wyrażenia zgody na ewentualną rozbudowę sieci wodociągowej w przyszłości w celu podłączenia innych użytkowników. Nabywca działki będzie zobowiązany do przestrzegania wymogów związanych z ustanowieniem strefy kontrolnej tj. pasa gruntu o długości około 47,0 metrów i szerokości do 4,0 metrów wzdłuż sieci wodociągowej, a w szczególności do:
nie dokonywania nasadzeń drzew i krzewów,
nie składowania materiałów budowlanych, sypkich itp.,
nie lokalizowania innych obiektów utrudniających dostęp do sieci wodociągowej,
nie dokonywania znaczącej zmiany niwelacji terenu bez uzgodnienia z zarządcą sieci.
Z przebiegiem istniejących sieci uzbrojenia terenu na przedmiotowej działce można zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej, ul. Obrońców Pokoju 21, 36-100 Kolbuszowa, w pokoju nr 14 codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu lub na stronie internetowej:
[link dostępny w aplikacji]
.
Nieruchomość wolna jest od obciążeń i zobowiązań wobec osób trzecich - brak wpisów dotyczących przedmiotowej nieruchomości w księdze wieczystej.
W dniu 13 marca 2026 r. upłynął termin składania wniosków przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu ww. nieruchomości na podstawie art. 34 ust.1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2026 r. poz. 399 t.j.).
Nabywca przejmuje nieruchomość w stanie istniejącym. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte nieruchomości.
Sprzedaż ww. nieruchomości następuje na podstawie danych ewidencji gruntów, bez obowiązku wskazania granic szczegółowych, których wyznaczenie Nabywca ponosi na własny koszt.
Przed przystąpieniem do przetargu należy zapoznać się z dokumentacją dotyczącą nieruchomości oraz regulaminem przetargu. Przystąpienie do przetargu oznacza, że uczestnikowi przetargu znany jest stan prawny i faktyczny nieruchomości oraz, że przyjmuje warunki przetargu bez zastrzeżeń.
Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości odbył się w dniu 8 maja 2026 r. i zakończył się wynikiem negatywnym.
Cena
wywoławcza nieruchomości wynosi: 69 135,00 złotych brutto.
Wadium wynosi: 13 827,00 złotych.
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2025 r. poz. 775 t.j.).
Przetarg odbędzie się w dniu 13 lipca 2026 r. w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej przy ul. Obrońców Pokoju 21 w sali nr 1 o godz. 9:30.
Przetarg prowadzony będzie według zasad ustalonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2021 r. poz. 2213 t.j.).
Warunkiem przystąpienia do przetargu jest
wpłacenie
wadium w pieniądzu
najpóźniej
do dnia 7 lipca 2026
r.
na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej Nr 20 9180 0008 2001 0001 7792 0001 w Banku Spółdzielczym w Kolbuszowej.
Wpłata wadium winna zawierać oznaczenie numeru działki, której wpłata dotyczy
. Za datę wpłacenia wadium uważa się wpływ wymaganej kwoty na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej.
Uczestnik przetargu przed otwarciem przetargu zobowiązany jest do przedłożenia komisji przetargowej dowodu wniesienia wadium, dowodu tożsamości oraz pisemnego oświadczenia o zapoznaniu się z regulaminem przetargu i informacjami o nieruchomości będącej przedmiotem przetargu.
Wadium zwraca się w terminie do trzech dni po zakończeniu przetargu, z wyjątkiem wadium wpłaconego przez uczestnika, który przetarg wygrał z zaliczeniem na poczet ceny nabycia. Cena nabycia nieruchomości nie podlega rozłożeniu na raty.
Dowód wniesienia wadium przez uczestnika przetargu oraz dowód tożsamości podlega przedłożeniu komisji przetargowej przed otwarciem przetargu.
Osobom, które nie wygrały przetargu, wadium zwraca się niezwłocznie po odwołaniu albo zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem trzech dni od dnia odpowiednio: odwołania przetargu, zamknięcia przetargu, unieważnienia przetargu lub zakończenia przetargu wynikiem negatywnym.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje, co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu z tym, że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
W przypadku, gdy uczestnikiem przetargu jest osoba prawna, osoba upoważniona do reprezentowania uczestnika powinna przedłożyć do wglądu aktualny
wypis z Krajowego Rejestru Sądowego,
a osoba prowadząca działalność gospodarczą
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Jeżeli uczestnik jest reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne jest przedłożenie oryginału
pełnomocnictwa
upoważniającego do działania na każdym etapie postępowania przetargowego.
W przypadku zamiaru nabycia nieruchomości w ramach wspólnoty ustawowej małżeńskiej, wadium powinno być wpłacone wspólnie przez oboje małżonków i do przetargu winni przystąpić wspólnie oboje małżonkowie chyba, że zostanie przedłożone przez jedno z nich stosowne pełnomocnictwo.
W przypadku, gdy nabywcą nieruchomości ustalony zostanie cudzoziemiec w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2017 r. poz. 2278 t.j.) do zawarcia umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości nabywca winien przedłożyć zezwolenie, jeżeli uzyskanie zezwolenia wynika z przepisów cytowanej wyżej ustawy.
Zastrzega się prawo odstąpienia od przetargu i jego unieważnienia w uzasadnionych przypadkach i z tego tytułu nie przysługuje żadne roszczenie przeciwko sprzedającemu.
Szczegółowe informacje o przetargu i jego przedmiocie można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej, ul. Obrońców Pokoju 21, 36-100 Kolbuszowa, w pokoju nr 14 codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8
00
-15
00
oraz telefonicznie pod nr 17 22 71 333.
Nabywca nieruchomości ponosi koszt zawarcia umowy notarialnej oraz koszt opłat sądowych.
Organizator przetargu zawiadomi Nabywcę nieruchomości o terminie zawarcia umowy notarialnej w terminie 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. W przypadku nie przystąpienia nabywcy do zawarcia umowy notarialnej, tj. niestawienia się w miejscu i terminie podanym w zawiadomieniu lub braku wpłaty ceny nieruchomości do dnia zawarcia umowy Burmistrz Kolbuszowej może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie będzie podlegać zwrotowi.
Ogłoszenie o przetargu podano na stronach internetowych:
[link dostępny w aplikacji]
,
[link dostępny w aplikacji]
,
jak również wywieszono na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej przy ulicy Obrońców Pokoju 21, 36-100 Kolbuszowa, a także wyciąg z ogłoszenia ukazał się w prasie - [link dostępny w aplikacji].
Burmistrz Kolbuszowej
Grzegorz Romaniuk
Ogłoszenie o przetargu (2,56 MB)
Regulamin II przetargu ustnego nieograniczonego (868,59 kB)
Informacja o wyniku przetargu (431,19 kB)
Autor:
Agnieszka Dworak
Data wytworzenia informacji:
b/d
Opublikował:
Błażej Matejek
Administrator
e-mail: [adres e-mail dostępny w aplikacji]
Data publikacji:
2026-06-12
Wyświetl historię zmian
Data zmiany
Opublikował
Autor
Data wytw. informacji
2026-07-23 08:50
Błażej Matejek
Agnieszka Dworak
-
2026-06-12 14:44
Joanna Orlewska
Agnieszka Dworak
-
wersja do druku bieżącego artykułu
pobierz artykuł jako pdf
Dokumenty (3)
- Ogłoszenie o przetargu (2,56 MB)
- Regulamin II przetargu ustnego nieograniczonego (868,59 kB)
- Informacja o wyniku przetargu (431,19 kB)
W aplikacji znajdziesz dokumenty do pobrania i odnośnik do ogłoszenia u zamawiającego.